Ridesum i konkurs -digitalisering av ridsport är en tuff utmaning!

Ryttarappen Ridesum spåddes en lysande framtid och lockade såväl techprofiler som Tommy Jacobsson som ryttarstjärnan Lisen Bratt Fredricson. Nu har bolaget gått i konkurs.

Sammanlagt har Ridesum fått in kapital på 43,5 miljoner kronor från investerare som Tommy Jacobsons riskkapitalbolag Zenith Group, Hööks, ryttaren och OS-atleten Lisen Bratt Fredricson och investeraren och entreprenören Fredric Gunnarson.

Under åren 2020 – 2023 har Ridesum AB sammanlagt ett resultat på ca minus 35 miljoner. Ridesums konkurs visar hur svårt det är att etablera digitala lösningar inom ridsportvärlden.

Tränarportalen levererar

Men…., Tränarportalen fortsätter att leverera. Vår TP-app är den enda appen i Sverige som fokuserat på att specifikt inom ridsporten hantera anmälan och bokningar av träningar, kurser, clinics etc. Vi har gett oss tusan på att ersätta Facebook (som numera tillhör “gammelmedia”), Messenger, sms etc för att hantera bokningar.

Facebook är perfekt för att ha dialog om träningar, kurser etc, men som lösning för att hantera anmälningar och bokningar är det ett uselt system.

Fler nyheter

@

Ej aktiv på sistone